Ina Kjøgx Pedersen

Ina Kjøgx Pedersen

Ina Kjøgx Pedersen er journalist, antropolog og forfatter. Foredrag om demens. Gennem mere end tyve år har Ina Kjøgx…

Læs mere
Book Ina

Ina Kjøgx Pedersen er journalist, antropolog og forfatter. Foredrag om demens.

Gennem mere end tyve år har Ina Kjøgx Pedersen skrevet om folk og samfund med et særligt blik for de vanskelige og sammensatte sandheder. For sin karakteristiske blanding af etnografisk metode og journalistisk fortælling er hun blevet fremhævet som en af sin generations mest interessante samtidsskildrere. Senest har hun gennem tre år været på feltarbejde i sin egen familie for at følge sin mor, Doris’, demenssygdom på nærmeste hold. Resultatet er den anmelderroste bog Drengen der blev væk: Mor, mig og demensen (Gyldendal 2018), som blev til i samarbejde med Doris.

Som foredragsholder er Ina nærværende og lydhør i kontakten med publikum, og som fortæller er hun ærlig, intens og inspirerende (se referencer nedenfor). ’Indlevende’, ’rørende’, ’stærkt’ og ’trøsterigt’ er nogle af de tilbagemeldinger, vi har fået.

Ina er uddannet journalist (1987) og antropolog (1998). Den opsøgende journalistiske reportage har hun gjort til sit varemærke og findyrket på både DR, Politiken og Information; senest på Weekendavisen gennem tyve år. I 2013 sagde hun sin faste stilling op og har siden arbejdet med bøger og foredrag.

Foredrag af Ina Kjøgx Pedersen:

Demens: I mesterlære som datter
Hvad stiller man op med demens? Der er ingen helbredelse eller egentlig behandling, så det er oplagt at havne i dén sorte grøft, som debatten ofte er domineret af. Men efter erfaringerne og samarbejdet med sin mor, Doris (og andre tidligere og nuværende demensramte i familien), kommer Ina Kjøgx Pedersen med godt nyt: Der er et liv før døden. Uge for uge førte hun, med Doris’ godkendelse, logbog over de nye dage, som de to stod med, og der blev mange dage. Forudsigelige var de ikke. Og nogle var svære, nogle mærkelige, nogle sørgelige. Men langt de fleste var først og fremmest intense, levende og fyldt med grin. Hør om at få vendt op og ned på sine sandheder og leveregler, da Ina kommer i en slags menneskelig mesterlære og må vænne sig til at leve med spøgelser. Og, ikke mindst, hør om at lære sin mor at kende i en sen alder.

Ina fortæller også om

– Hvordan Doris’ demens fik optrevlet en dramatisk familiehistorie og lærte Ina noget vigtigt om sin mor og generationen af kvinder fra 1930erne
– Hvordan Doris’ vandren hjemmefra for at finde hjem lærte Ina noget nyt om, hvad mennesker med demens leder efter, når de leder efter ’hjem’
– Hvordan Ina og Doris på den ene side og sundhedssystemet på den anden gik skævt af hinanden, selv når alle gjorde deres bedste.

Foredrag med Ina Kjøgx Pedersen booker du hos ARTE Booking på telefon 3848 1400 eller på mail booking@artebooking.dk.

Om foredragene er følgende sagt:

”Mange tak for en dejlig aften! Det var ægte, ærligt, modigt og nærværende.”
Stiftspræst Miriam Florez, Kirkerne på Fanø

”Ina er en utrolig dygtig formidler, som formår at forene et helt nært pårørendeperspektiv med en række mere overordnede og eksistentielle perspektiver på, hvordan vi kan forstå demens. Inas foredrag er både relevant for fagfolk og for dem, det hele handler om – mennesker med demens og deres pårørende.”
(Og efter en fælles optræden med Svend Brinkmann på Folkemødet på Bornholm):
”Tusind tak for et supergodt event på Folkemødet. I får meget ros af de af mine kolleger, som overværede det.”
Sarah Skafte, Ældre Sagen

”Fantastisk oplæg, der giver anledning til selvrefleksion og eftertanke!”
Lotte Kofoed Hansen, ergoterapeut, efter årsmødet 2019 hos DKDK, Demenskoordinatorer i Danmark

”Whauv – stærkt og følsomt oplæg! Føler mig stadig dybt rørt og bevæget.”
Nynne Karstensen, social- og sundhedsassistent, efter årsmødet 2019 hos DKDK, Demenskoordinatorer i Danmark

Om Inas foredrag sagde publikum efterfølgende: ”Virkelig godt.” ”Rørende!” ”Det er lidt mindre håbløst nu…” ”Nærværende og stærkt”. ”Trøsterigt!”
Mette Kathrine Grosbøll Brok, sognepræst, Østerbro

”Foredraget var en meget personlig beretning om Inas mors demensforløb og hendes forsøg på at stå bi. Hun udfordrede det udprægede sortsyn, der knytter sig til demens. Da Inas mor tidligt i forløbet sagde: ”Nå, men så må vi få det bedste ud af det,” blev det derfor et fælles mål på den tur, der vendte op og ned på gamle leveregler. Deltagerne var begejstrede for hendes indlevende foredrag, hvor de kunne genkende mange hverdagssituationer fra deres eget liv. Ina fremstod meget ærlig omkring, hvor svært det er at være pårørende til en person med demens og hvor svært det er altid at gøre det rigtige. Foredraget gav deltagerne mulighed for refleksion om at demenssygdom ikke kun er sorg og ulykke, men også kan betyde nærvær og en mulighed for at lære hinanden at kende på en helt anden måde. Deltagerne ønskede at foredraget varede længere idet man fornemmede at Ina havde meget mere at byde på.”
Ane Eckermann, udviklingschef, og Else Hansen, demensfaglig rådgiver, Alzheimerforeningen, efter Alzheimerforeningens årlige Demensråd for medlemmer af foreningen

”Mange tak for dit inspirerende oplæg. Spændende indsigter båret frem af en stærk og intens performance! Jeg synes, at din empatiske indsigt i livet med demens er vigtig og værdifuld at bringe videre til alle, der møder mennesker med demens.”
Gertrud Øllgaard, formand, Erhvervsantropologerne

”Tak for en rigtig god eftermiddag! Folk var begejstrede. Dit meget indlevende foredrag sætter i den grad lys på vigtigheden af at forsøge at forstå det menneske, som er ramt af sygdommen, at forstå det andet menneskes levede liv.”
Susanne Rasmussen, funktionsleder, demensteamet Horsens

”Jeg blev beriget med et nuanceret blik på demens i virkelig godt selskab.”
Therese Kjellerup Thorstholm, sundhed.dk

Om bogen er følgende skrevet:

• Mageløs, monoman og konsekvent.(..) Ina Kjøgx’ forfatterskab er lille, men vejer tungt som samtidshistorie (Niels Barfoed i Information)
• Tankeprovokerende. (…) En fortælling fuld af respektfuld omsorg. (Birte Weiss i Weekendavisen)
• En god og klog bog om den demensramte. (…) I høj grad inspirationstekst for den pårørende. (…) Der er masser af godt og værdigt liv med en demenssygdom.(Fem hjerter v Svend Brinkmann i Politiken)
• Personlig og bevægende bog (…) Demens er der ikke andet at gøre ved end at leve med den. Alligevel interesserer de færreste sig for, hvordan man gør netop det. Denne bog er et væsentlig forsøg på at lave om på det. Læs med! (Fem stjerner v Flemming Østergaard i Jyllands-Posten)
• Vigtig, læseværdig og yderst velskrevet. (…) Personligt og mange steder gribende bliver man med humor og sprogligt vid ført ind i relationen mellem mor og datter, og hvordan en demenssygdom tvinger begge til at tænke nyt (..) (Lotte Hvas og Mikkel Vass i Ugeskrift for Læger)
• Bogen er fantastisk! (Birthe Friis Mortensen, rektor, University College Syddanmark, på LinkedIn.)

Eksempler på øvrig omtale/optræden:

Radioprogram med Svend Brinkmann, Brinkmanns Briks:
https://www.dr.dk/radio/p1/brinkmanns-briks/brinkmanns-briks-6

Essay i Weekendavisen:
https://www.weekendavisen.dk/2019-13/samfund/mor-mig-og-spoegelserne

Tilbage til forsiden.

Vores nyhedsbrev

1-2 gange om måneden udsender vi et nyhedsbrev der indeholder aktuelle tilbud, nye forfattere, foredragsholdere, musikere, underholdere m.m.

Om Arte Booking

Siden 1946 har ARTE Booking formidlet foredrag, foredragsholdere, underholdning, stand-up komikere og musik.

Ring til os på 3848 1400 eller send en mail til booking@artebooking.dk. Vi tilbyder hurtig og professionel formidling. Vi glæder os til at hjælpe dig med at finde den rette person til jeres næste arrangement.

Skriv til os via formular