Lene Espersen

Lene Feltmann Espersen

Lene Feltmann Espersen har tyve års erfaring som politiker og Folketingsmedlem , og ti års erfaring fra ministerposter som…

Læs mere
Book Lene

Lene Feltmann Espersen har tyve års erfaring som politiker og Folketingsmedlem , og ti års erfaring fra ministerposter som Justitsminister, Økonomi og erhvervsminister, Vicestatsminister og Danmarks første kvindelige Udenrigsminister. Fra 2014 blev politikerhvervet udskiftet med stillingen som Adm. Direktør for brancheorganisationen, Danske Arkitektvirksomheder og Lene har herefter arbejdet med bæredygtighed, grøn omstilling og arkitekturens værdiskabelse i samfundet.

Via en lang række hverv og poster har Lene opnået en ekspertviden omkring de store bæredygtighedsudfordringer og løsninger. Lene er i dag professionelt bestyrelsesmedlem og arbejder dagligt med løsninger der addresserer den grønne omstilling.
Et foredrag med Lene giver jer;

✓ En engageret gennemgang af de globale udfordringer og muligheder med fokus på klimaforandringer, befolkningstilvækst, urbanisering og ressource knaphed , med brug af konkrete cases og Lenes personlige erfaringer.
✓ Et kendt nordjysk ansigt fra medierne der skarp formidler vor tids store udfordringer og
muligheder
✓ Et engageret indlæg med den nyeste viden og dagsaktuelle politiske vinkling, der gør foredraget underholdende og nærværende.

Lene Feltmann Espersen er i dag professionelt bestyrelsesmedlem i bla. DSB, Rådet for Grøn Omstilling (Næstforperson), KV fonden, Comundo og Bestyrelsesforemand for Green Hub Denmark. Lene sidder ligeledes i en række advisory boards, bla, Dronning Marys advisory commitee . Lene er uddannet cand. Oecon fra Aarhus Universtitet, og var valgt til Folketinget for Det Konservative Folkeparti fra 1994 til 2014. Lene valgte at forlade politik og gå erhvervsvejen i 2014, hvor hun i otte år var Administrerende Direktør for Danske Arkitektvirksomheder, og dets 750 medlemmer. Lene har siddet i Klimapartnerskabet for byggeri og anlæg, været Formand for beskæftigelsesrådet, Formand for Aalborg Universitet, Rådet for Energieffektiv omstilling, Næstformand i We Build Denmark, medlem af Rådet for samfundsansvar og verdensmål og en række andre poster.

Lene Feltmann Espersen tilbyder følgende foredrag:

Foredrag 1: Bæredygtighed – udfordringer og løsninger
Lene vil med udgangspunkt i de globale udfordringer give svar på, hvordan man kan gøre udfordringerne til løsninger, såvel globalt, som nationalt og lokalt. Lene tager udgangspunkt i Brundtlands bæredygtighedsdefinition, De 17 FN ́s verdensmål og Kate Raworths Donut teori om de planetære grænser og viser med konkrete cases, hvordan der skabes grønne løsninger på verdens udfordringer. Lene bruger sin egen erfaring fra tyve år i politik og de sidste mange års erfaring i erhvervslivet til at gøre de komplicerede spørgsmål foreståelige, sammenhængende og nærværende.

Lene kan både give et generelt oplæg om bæredygtighedsudfordringer, men man har også mulighed for at dykke dybere ned specifikke temaer, feks byggeri, arkitektur eller noget helt tredje.

Byggeriet står for 40 pct af energiforbruget og 35 pct af CO 2 udledningen og Lene kan med stort engagement forklare hvordan man skaber bæredygtige byer og anvendelsen af arkitektur til at løse udfordringerne.

Foredrag 2: Fra Hirtshals til Slotsholmen – hvorfor politik blev Lenes kald
Lene fortæller, med udgangspunkt i såvel erindringer fra barndom og ungdom, om det brændende ønske om at engagere sig politisk og gøre en forskel. Lene fortæller om kampen for at blive valgt til folketinget, hvordan man som ung, nyvalgt politiker lykkedes med at slå igennem i medierne og hvordan det samarbejdende folkestyre RIGTIGT fungerer. Lene vil fortælle om livet som Toppolitiker, om medgang og modgang, og belyse hvordan politiske aftaler bliver lavet, bla. med eksempler fra tiden som Justitsminister, Økonomi og Erhvervsminister og Udenrigsminister. Lene kommer rundt om paradigmeskiftet i retspolitikken, da hun blev justitsminister, om Finanskrisen og bankpakkerne og erfaringerne fra Udenrigspolitikken, bla Afghanistan og NATO topmøder. Lene leverer et engageret og ærligt indblik i politik og de personlige op og nedture livet som politiker byder på.

Foredrag 3: Den grønne omstilling – hvor er Danmark lige nu
Ønsker du at forstå den grønne omstilling som en sammenhængede fortælling så er Lene et godt bud på en formidler af kompliceret stof, der gøres enkelt og relevant. Lene vil tage udgangspunkt i hvad vejen mod et CO2 neutralt Danmark egentligt kræver, med konkrete cases fra Lenes daglige bestyrelsesarbejde og med en skarp præsentation gennemgå nogle af teknologierne, feks Power to X , og EU ́s bæredygtighedskrav (CSRD og taksonomi), der er forudsætningen for at Danmark og EU kommer i mål med de politisk vedtagne målsætninger. Lene vil bruge sin erfaring fra tyve år i politik, til at forklare hvordan klog regulering skaber fremdrift og innovation og vise hvordan man kan lave et klimaregnskab. På trods af de globale udfordringers størrelse har Lene en optimistisk tro på at der kan findes løsninger og vil begrunde dette med konkrete eksempler.

Moderator:

Lene Feltmann Espersen kan også bookes som moderator.

CV:

Lene Feltmann Espersen er gift med Danny Feltmann Espersen, har to voksne børn og er bosiddende i Dragør. Lene har en lang række bestyrelsesposter og sidder i en række advisory boards, men prioriterer også fysisk velvære i form af løb, fitness og spinning. Lene ønsker også at gøre en forskel og støtter bla. Bike4kids der samler penge ind til SMIL fonden , er bloddonor og støtter lokale initiativer i relation til børn og unge.

Bestyrelsesposter sidste ti år:
Bestyrelsesmedlem Comundo 2023
Bestyrelsesmedlem DSB. 2022-
Bestyrelsesmedlem Michael Goldschmidt HOLDING og EJENDOMME 2022-
Bestyrelsesmedlem Rådet f. bæredygtigt byggeri, Næstformand (2023) 2022-
Bestyrelsesformand Green Hub Denmark 2020-
Bestyrelsesmedlem KV Fonden 2020-
Bestyrelsesmedlem UIA2023 (Verdenskongres arkitektur Cph) 2019-2023
Bestyrelsesmedlem Formuepleje, Aarhus 2017 – 2023
Bestyrelsesformand Aalborg Universitet 2016 -2022
Bestyrelsesformand Baltic Development Forum 2014-2018

Lene Feltmann Espersen booker du hos ARTE Booking på telefon 3848 1400 eller på mail booking@artebooking.dk.

Tilbage til forsiden.

Vores nyhedsbrev

1-2 gange om måneden udsender vi et nyhedsbrev der indeholder aktuelle tilbud, nye forfattere, foredragsholdere, musikere, underholdere m.m.

Om Arte Booking

Siden 1946 har ARTE Booking formidlet foredrag, foredragsholdere, underholdning, stand-up komikere og musik.

Ring til os på 3848 1400 eller send en mail til booking@artebooking.dk. Vi tilbyder hurtig og professionel formidling. Vi glæder os til at hjælpe dig med at finde den rette person til jeres næste arrangement.

Skriv til os via formular