Kristian Ditlev Jensen

Kristian Ditlev Jensen

Kristian Ditlev Jensen er aktuel med bogen "At sige verden ret farvel". Bogen er skrevet sammen med Gabriela Mery-Ann…

Læs mere
Book Kristian

Kristian Ditlev Jensen er aktuel med bogen “At sige verden ret farvel”. Bogen er skrevet sammen med Gabriela Mery-Ann Zoffmann.

Om bogen:

At sige verden ret farvelSygeplejerske Gabriela Mery-Ann Zoffmann var dødssyg af kræft og regnede med snart at skulle forlade denne verden, da hun i 2024 først planlagde sin egen begravelse sammen med sognepræst og forfatter Kristian Ditlev Jensen. Derefter satte de to sig for at dykke ned i den fase, man befinder sig i, når døden vitterligt banker på.

Hvordan er det at stå med ét ben i graven – eller måske rettere ét ben i Paradis? Hvordan føles det at stå i centrum, når omgangskredsen trækker sig længere væk, fordi de ikke magter tragediens brændpunkt? Hvordan føles det at sige verden ret farvel? Er man bange? Eller afklaret? Eller begge dele? Og hvilken kiste vil man egentlig allerhelst begraves i?

De svar og mange andre stærke, ærlige og åbenhjertige refleksioner bliver man både klogere på og berørt af i At sige verden ret farvel.

Gabriela Mery-Ann Zoffmann døde 3. juni 2025. Hun blev 56 år.

Om bogen “Hyrde”

Kristian Ditlev Jensen HyrdeMed udgangspunkt i sin status som både præst og fårehyrde har Kristian Ditlev Jensen skrevet en række vedkommende essays, der med realisme fortæller om livet som fårehyrde med deraf følgende glæder og bekymringer kombineret med overvejelser af teologisk og kulturhistorisk karakter knyttet til fåreholdet og fåreflokken, at hyrde sine får, offerlammet og påskelammet.

Fårene veksler imellem at være bondens husdyr, jødernes offer, de kristnes symbol for Jesus, højtidskød og helgen i én bevægelse. Først som sidst er fårene dog mest af alt hyrdens kærlighed. For båndet mellem hyrde og får er noget helt særligt. Denne bog viser, hvorfor en af menneskets allerførste måder at drive landbrug på stadig ikke bare er et arbejde, men en livsstil.

Da Kristian Ditlev Jensen var sognepræst for Danmarks mest isolerede og forblæste menighed – nemlig for de cirka 130 menneske, der bor tre timers sejlads ude i rum sø på øen Anholt – realiserede han en livslang drøm. Han blev fårehyrde og fik sin egen bestand bestående af 30 Ertebøllefår.

I disse essays følger vi i hælene på pastoren – pastor betyder simpelthen også ”hyrde” – imens han passer sine får. Vi er med, imens han fodrer dem, imens han ordner deres klove og klipper deres uld, imens han trækker lam ud af moderdyret under læmningen, imens han slagter de unge væddere, imens han spiser lammekølle med hvidløg og rosmarin.

Foredrag efter aftale.

Ved brug af foto skal fotograf Simone Lilmoes nævnes.

Foredrag med Kristian Ditlev Jensen booker du hos ARTE Booking på telefon 3848 1400 eller på mail booking@artebooking.dk.

Tilbage til forsiden.

Vores nyhedsbrev

1-2 gange om måneden udsender vi et nyhedsbrev der indeholder aktuelle tilbud, nye forfattere, foredragsholdere, musikere, underholdere m.m.

Om Arte Booking

Siden 1946 har ARTE Booking formidlet foredrag, foredragsholdere, underholdning, stand-up komikere og musik.

Ring til os på 3848 1400 eller send en mail til booking@artebooking.dk. Vi tilbyder hurtig og professionel formidling. Vi glæder os til at hjælpe dig med at finde den rette person til jeres næste arrangement.

Skriv til os via formular